Nove pridobitve za Solčavo - Turistična infrastruktura Solčavsko
Velika pridobitev za solčavsko prihodnost
V Solčavi je bilo v petek, 4. junija, svečano. Namenu so namreč predali več pridobitev, ki sodijo v skupni projekt imenovan Turistična infrastruktura Solčavsko, sofinanciran z evropskimi sredstvi. Otvoritvi so prisostvovali številni občani pa tudi gostje od drugod.
Dogajanje se je začelo ob prireditvenem prostoru, kjer je nove pridobitve blagoslovil novoštiftni župnik Alojz Ternar. Ob tem je dejal, da je »ta košček naše zemlje kot katedrala pod milim nebom«. Sledilo je slovesno rezanje traku, ki je bil prava solčavska posebnost. Trak v barvah slovenske trobojnice je bil narejen iz polsti.
Preden pa je bil trak zares uradno prerezan in prostor predan namenu, je bil na vrsti še manjši zapetljaj. Trakú se je kar z žepnim pipcem hotel lotiti solčavski domačin (Nejc Slapnik). A ga je pri tem zmotil planinec Vinko (Franci Podbrežnik). Izkazalo se je, da je pohodnik Vinko, doma nekje iz okolice štajerske metropole, kot otrok hodil na počitnice v Klobašo, torej v Solčavo k stari mami. Kar načuditi se ni mogel, kako je Solčava od tedaj napredovala, menil pa je tudi, da bi morale trak prerezati »uradne osebe«.
Tako so torej to dejanje opravili domači župan Alojz Lipnik, Jakob Presečnik, poslanec v Državnem zboru in državni sekretar v Kabinetu predsednika vlade dr. Rado Genorio. Vsi trije so nato prisotne tudi nagovorili. Za lepe besede niso potrebovali napisanih govorov. Spregovorili so iz srca in predvsem o svoji čustveni navezanosti na Solčavsko in tukajšnje ljudi. Dr Genorio je pri tem menil: »Današnja otvoritev je pridobitev za bodočnost Solčavskega. Verjamemo, da bo kmalu zaživela tudi nova Rinka«.
Jakob Presečnik je dejal, da je morda Solčava med najmanjšimi občinami po številu prebivalstva. Po dobroti in po lepoti pa je vsekakor med največjimi, za kar so zaslužni tukajšnji domačini s svojim trudom. »S to pridobitvijo pa ste uredili še samo srce vaše občine, vas Solčavo,« je menil. Oba govornika sta obljubila tudi nadaljnjo pomoč pri razvoju Solčavskega.
Alojz Lipnik se je zahvalil vsem, in teh ni bilo malo, ki so kakorkoli pripomogli k uresničitvi projekta. Med drugim tudi navzočima arhitektoma dr. Živi in Matjažu Deu. Lipnik pa ni pozabil niti na svoje sodelavce na občinski upravi in ostale občane.
Zaigral je ansambel Solčavski pobi, vsi prisotni pa so bili povabljeni, da si ogledajo še parkirišče pod cerkvijo in se kdaj napotijo tudi po sprehajalnih poteh okoli Solčave, ki prav tako sodijo v sklop projekta in s prijetnimi kotički za oddih nudijo nepozaben razgled na samo Solčavo in okoliške hribe.
Popoldne je sledil še pohod po Naravoslovno-etnografski poti po Logarski dolini do slapa Rinka. Udeležilo se ga je tudi okoli 75 učencev in učiteljev iz raznih krajev, ki so sodelovali v projektu Zemljo so nam posodili otroci.